1

Liga Campionilor: Blestemul minutelor 45+

Orice antrenor de echipă modestă pregăteşte un meci de Ligă împotriva unui colos cu minuţiozitate, bazându-se în special pe defensivă. Cum facem să nu luăm gol? Păi: suntem atenţi la fazele fixe – cornere, lovituri libere (directe, indirecte, din stânga, din dreapta, din apropierea careului, din îndepărtare etc.); suntem atenţi la vedete – ne urcăm pe ei, îi ciomăgim, le arătăm că nu ne e frică de ei; fiecare fundaş (câţi or fi: 4, 5, toată echipa…) are deptul la un atac grosolan în aşa fel încât să primească doar galben şi nu roşu direct (dacă adversarul iese cu piciorul rupt, îl vizităm la spital); suntem atenţi la contraatacuri, la ofsaiduri, tragem de timp… ş.a.m.d.

Niciunul nu se gândeşte însă cum abordăm minutele 45+ dintr-o repriză. Sau dacă o face, o face prost. Dacă rezultatul te avantajează cu puţin înainte de a intra la duşuri, ar fi bine să faci orice să rămână aşa: şutezi balonul până în fundul grădinii, rămâi cât mai sus în atac, te faci că plouă când trebuie să înapoiezi mingea adversarului şi alte cele. Căci nu e nimic în lume mai demoralizator decât să primeşti gol înainte de fluier.

Au simţit-o pe pielea lor trei ehipe ieri seară: Unirea Urziceni, Debrecen şi Standard Liège. Servantele: FC Sevilla, Liverpool şi Arsenal. Dacă formaţia lui Bölöni a arătat mult timp că este egala englezilor, conducând chiar cu 2-0 din minutul 5 şi având multe ocazii pe durata primei reprize, Urziceniul şi Debrecen au fost doar nişte marionete în faţa mai titratelor echipe occidentale. Cu toate acestea, buturugile mici au reuşit cum necum să reziste până în blestematul minut 45+1, când s-a făcut diferenţa, când s-a risipit orice speranţă, oricât de mică ar fi fost ea. Cât dor mi-e de acele înfrângeri fără drept de apel cu 4, 5 goluri încasate. Atunci măcar nu ai avut ce comenta şi te resemnai cu valoarea scăzută, însă acum cu atât mai mare e frustrarea când pierzi din pricina unui moment de neatenţie în blestematele minute 45+.